Kore Hayranları Okusa

Yayınlandı: Ağustos 11, 2013 / Güney Kore, Uzak Doğu

blog-re

Son yayınladığım yazı üzerinden uzun zaman geçti. Hatta son bir iki haftadır blogu ve websitemi kapatma yönünde düşüncelerim vardı. Ancak yazmış olmamdan olayı anlamışsınızdır ki, bloga devam ediyorum. Sağlam bir sebebi var. Kore hayranı dostlar öncelikli olarak okursa çok sevinirim.Gördüğünüz resim popüler bir mektup arkadaşı sitesinden. Koreli bir kişinin profil sayfasını aktarıyorum bunu.

Aslında şaşılacak bir tablo değil o kadar. Ne yazacağımı az buçuk tahmin etmiş bile olabilirsiniz.

Profiline denk geldiğim kişi muhtemelen Türk üyelerden gelen ilgi ya da mesajlardan bıkmış olmalı. Başka ihtimaller de mevcut tabiki ama ben bunun üzerinden gidicem. Şimdi bıktırtan kişi topluluğunu ikiye ayırıyorum. Kızlar ve erkekler… Baştan söylüyorum; yazı boyunda tümevarım yapacağım.

Gözlemim Kore’nin kültür, müzik gibi değerlerine bayanlar daha erkeklere oranla daha çok ilgili. Kore’ye olan ilgi sonucu her insan Kore’ye gitmek ister elbette. Buna imkan bulabilcek kişi oranı ise oldukça az. Dünyanın öbür ucu tabi, normal :)

Bayan Kore hayranları da bu sebeple koreli “oppalar”la ya da bayanlarla mektup arkadaşı olarak bu özlemlerini ve meraklarını gidermeye çalışıyor. Değineceğim husus bu hayranlığın fazla karşılık bulmuyor olması. 2000’li yılların başından beri ciddi artış gösteren İki ülke arasındaki karşılıklı sempati bizim tarafımızdan sanki biraz fazla ilerlemiş durumda. Koreli görse tapacak tipler bile çıkar aramızdan.

Kimseyi suçlamıyorum, suçlayamam. Hatta bu üzülüyorum böyle karşılık görememesine. Bayan arkadaşlara tek diyeceğim şey, onlar da topraktan yaratıldı. Bakış açımıza bir ayar çekmekte fayda var. İşte bayanlar tarafından yoğun ilgi, kpop kdrama vb. muhabbetler, bu kişiyi yıldırmış olabilir.

Peki ya erkekler? İnternet üzerinden kız arkadaş arayan erkeklerin ilgisini çekmiş olabilir mi… İnternetin ne amaçla kullanıldığını arama motorlarının aylık istatistiklerine bakarsanız sizi inandırabilirim. Şuan toplum Kore’yi biraz tanıyor. Maksadı da bahsettiğim şekilde olanların ilgisi oraya oluyor. Yani şuan Arjantin’li bayanlara yazan erkek sayısı ne kadardır…

İki ülke arasındaki bağların gelişmesiyle böyle sorunların ortaya çıkması normal. Beterin beteri var.

Ben bu genellemelerden sonra bir Türk olarak ” No Turkish” ibaresini görünce blogu kapatmama kararını aldığımı belirteyim.  Burada yazılarımla ve diğer her türlü temsil alanında ülkemi hakettiğini almasını sağlamaya çalışacağım.

Tabi burada yazdığım Türkçe metinlerin Korelilere ne etkisi var diyeceksiniz. Haklısınız. Korecemi geliştirince ve İngilizcemdeki pürüzleri düzeltince bu iş olacak. Şimdi temeli sağlama almaya çalışacağım. Yani sizlere önce bizi tanıtacağım ve sizlerle Kore diyarını tanıtacağım.

Sağlıacakla kalın.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s